Oyun Kuralları ve Açıklamaları

HEMSBALL OYUN KURALLARI VE AÇIKLAMALARI  

OYUNA NASIL BAŞLANIR ? 
Oyunculara karşılıklı ısınmaları için 5 dakikalık bir süre tanınır, süre bitiminde kura atışı ile oyun başlar. Her oyuncu kendine ait alanın içine girer. Hangi oyuncunun ilk olarak başlangıç atışı (servis) kullanacağı kura atışı ile belirlenir kurayı kaybeden oyuncu servis atışı ile oyuna başlar. 

 

 


SETLER

Kazanılmış 3 set üzerinden oynanır. Setler 12 sayı üzerinden oynanır. Küçükler kategorisinde ise kazanılmış 2 set üzerinden oynanır. Sayı kazanan başlangıç atışı (servis) atma hakkına sahip olur. Sayılar 11-11 olursa set 13’e uzar ve 2 fark olana kadar devam eder. Her setten sonra yer değiştirilir.

 

 

 


SAYI

Top mutlaka çember içerisine değip sektikten sonra oyuncuların önünde bulunan 4 cm.’lik alan çizgisini ve 4x35 cm. şeriti geçmek zorundadır. Oyuncu alan çizgisini ve şeriti geçen topu, rakip oyuncu ikinci bir defa yere düşürmeden ve ayak bastığı alanından ayaklarını yer ile temas ettirmeden topu tutacaktır. (Oyuncu tek ayak tablada, tek ayak havada alanından çıkmadan topu tutabilir) tutamadığı takdirde bir sayı kaybeder. 

 


Top çember içerisine değmez ise atan oyuncu bir sayı kaybeder. 

 

 

 

 


Top orta zeminde bulunan çemberin herhangi bir yerine çarpar ise atan oyuncu bir sayı kaybeder. 

 

 

 

 


Oyuncu topu hızlı bir şekilde çemberin içine atıp karşı oyuncunun elleri havaya kalkmış pozisyonda topu yakalayamıyorsa atış geçersizdir aynı şekilde bir sayı kaybeder. 

 

 

 

 


Top çember içerisine değdikten sonra 4 cm.’ lik alan çizgisine ve 4x35 cm.’ lik şeridin önüne veya şeride (çizgiye) değer ise atan oyuncu bir sayı kaybeder. 

 

 

 

 


Çemberi ayak ile düzeltmek kural ihlalidir düzelten oyuncu rakibine 1 sayı kazandırır.

 

 

 

 

 


Topa ayak ile vurmak kural ihlalidir vuran oyuncu rakibine 1 sayı kazandırır. (Sadece topu kendine doğru atmak şartı ile ayak ile oynanabilir)

 

 

 

 


Oyuncular topu karşılarken elleri yer ile teması halinde rakip oyuncu 1 sayı kazanır.

 

 

 

 

 


HEMSBALL OYUN KATEGORİLERİ Sporcular istedikleri takdirde bir üst kategoride de yarışabilirler. Ancak aynı yarışmada her iki kategoride de yer alamazlar

                                             

GEÇERLİ ATIŞLAR

      

 

GEÇERSİZ ATIŞLAR

 

 

SERVİS 
İlk servis atışı esnasında oyuncunun önünde duran 4x35 cm.’ lik şeridi geçmeyecek şekilde servis atışını kullanır. Rakip oyuncu kendisine gelen topu yere düşürmeden, ayağını veya elini belirlenen alanın dışına değdirmeden tutar.
 

Servis atışı hariç olmak üzere oyun esnasında oyuncular 4 cm.’ lik alan çizgisini ve 4x35 cm. şeriti elleriyle uzanarak geçebilir topu yakalayabilir ve karşı tarafa atabilirler.
Servis atan oyuncu topu elinden düşürür ise sayı ve servis atma hakkı rakip oyuncuya geçer.
Ralli ( Sayı Sistemi) esnasında topu tutan oyuncu 5 saniye içerisinde topu karşı rakibine göndermek zorundadır, gönderemediği takdirde servis rakip oyuncuya geçer.


GEÇERSİZ ATIŞLAR VE TUTUŞLAR

Şekil 1 Geçersiz Tutuş                                           Şekil 2 Geçersiz Tutuş 
   
 

Şekil 1 de görüldüğü gibi bu tutuş geçersizdir, ayak yer ile asla temas edemez. 
Şekil 2 de görüldüğü gibi bu tutuşta geçersizdir. Bu görselde bir örnek vermek gerekir ise, ayak yarı alanda, yarı yere temas etmektedir.’’Oyuncuların üzerine çıktığı 3 mm. yüksekliğindeki alan tablasından ayak yer ile temas etmeden her yönden dışarıya çıkabilir’’

 AYAK DIŞARIDA                                                         AYAK İÇERİDE
  

            Şekil 1 Geçersiz Atışlar                                       Şekil 2 Geçersiz Atışlar

  

            Şekil 3 Geçersiz Atışlar                                      Şekil 4 Geçersiz Atışlar

  

Şekil 1 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Oyuncu topu hızlı bir şekilde çemberin içine atıp karşı oyuncunun elleri havaya kalkmış pozisyonda topu yakalayamıyorsa atış geçersizdir.
Şekil 2 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Oyuncu topu çemberin herhangi bir yerine çarptırmamalıdır.
Şekil 3 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Top çember içerisine değdikten sonra 4 cm.’ lik alan çizgisinin herhangi bir yerine, aynı zamanda 4x35 cm.’ lik şerit içinde aynı kural geçerlidir.
Şekil 4 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Top çemberin dışındaki tüm bölgeye gönderilir ise bu atışların hiçbiri geçerli değildir.

HEMSBALL AYAK BASMA TABLASI ( ALANI ) 

Alan içerisinde servis karşılarken, servis atarken Hemsball topunu tek ve çift elimizle tutabiliriz, aynı zamanda atabiliriz.
Topu vücudumuzunda sektirtip tutabiliriz.
Top elimizden kayarak, yada doğal olarak ( Rakip oyuncun servisinden geldiği zaman ki durumlar ) alan tablamızın içerisine düşerse bu topu tutma hakkımız vardır.
Oyuncu istediği zaman alan tablasının içinde çömelerek oynayabilir.
Oyuncu ralli esnasında alanının içerisinden çıkmamak şartı ile zıplayarak topu tutabilir.
Oyuncu ralli esnasında topu uzanabildiği her bölgeden tutabilir.
Oyuncu tek ayak üzerinde topu yakalayabilir ve atabilir.
Oyuncu alan tablasından ayak yere temas etmeden her yönden ayağını dışarıya çıkabilir.
Oyuncu ralli esnasında topu rakip oyuncunun kendisini görebileceği sekilde atış yapabilir, arkası dönük atışlar yapamaz.
Oyuncu alan tablasının içerisinde dengesini kaybedip alan dışına çıkacağını fark ettiği anda atışını yapabilir, fakat atış yapıldıktan sonra top mutlaka rakip oyuncunun alanının içerisine düşmüş sayıya dönüşmüş olması gerekir. 
Çıplak ayakla Hemsball oynamak yasaktır.

HEMSBALL AYAK BASMA TABLASI ( ALANI ) GÖRSELLERİ

Şekil 1 Çömelerek Duruş Şekil                                  2 Tek Ayak Duruş 

  

MALZEMELER

Bir oyuncunun malzemeri forma, şort, çorap (kıyafet) ve spor ayakkabısından oluşur.
Turuncu dışında her renk tercih edilebilir. Ayakkabılar topuksuz,esnek, tabanları lastik ya da karışımlı benzeri malzemeden olmalıdır.


                           

YASAK OLAN EŞYALAR

Parmaklarda ve kol bileklerinde metal eşya saat,yüzük v.b malzemeler kullanmak yasaktır. Oyuncunun ve rakip oyuncunun sağlığını etkileyecek hertürlü materyal kullanmak yasaktır.

ARALAR

Bir maçın setleri arasında oyuncuların birer mola hakları vardır molalarda 30 saniyeyle sınırlıdır.
Mola ancak ralli esnasında, topun oyun dışında olduğu durumlarda eller ile T işareti yapılarak belirtilir. Her setten sonra oyuncular 2 dakikalık dinlenme hakları vardır.
Peş peşe maç yapması gereken bir oyuncu bu maçlar arasında 10 dakikaya kadar ara talep edebilir.


DAVRANIŞ KOŞULLARI

Oyuncular kurallarını bilmek ve onlara uymak zorundadır.
Oyuncular, sportmenliğe yakışır bir şekilde, hakemlerin kararlarını tartışmaksızın kabul etmek zorundadır. Hemsball sporunun itibarını zedeleyecek hareketlerden kaçınacaklardır.
Oyunculara şu durumlarda sarı kart gösterilir. Oyun alanını izinsiz terk etme, çalıştırıcılar, hakemler ve rakibi negatif yönde etkileyecek lakayt davranışlarda, seyircileri kızdıracak hareketler, kasdi olarak topu oyun alanı dışına atmak, topa sert bir şekilde tekme atmak, çemberi tekmelemek. maç görevlilerine saygı göstermemek, hakem kararlarına itiraz etmek durumlarında hakem sarı kartını gösterecektir. Bu durumların tekrarında ikinci sarı kart ve kırmızı kart görecektir. 
Oyunculara şu durumlarda kırmızı kart gösterilir. İki sarı kart gördüğünde, itibar düşürücü veya hakaret edici sözler veya hareketler durumlarında, hakem kırmızı kart göstererek oyundan çıkartıp diskalifiye edecektir.Kırmızı kart gören oyuncu setleri 12-0 - 12-0 - 12-0 
Maçıda 3-0 kaybetmiş sayılır.Kırmızı kart gören oyuncu turnuvadan men edilecektir.Kırmızı kart gören oyuncu bir sonraki turnuvaya katılma hakkını yitirecektir.


YAPTIRIM KARTLARI: İhtar: Sarı kart – Oyundan çıkartma (Diskalifiye) Kırmızı kart

DÜRÜST SPORCULUK (FAIR PLAY)

Oyuncular dürüst sporculuk (FAIR PLAY) anlayışı içerisinde sadece hakemlere karşı değil; aynı zamanda görevlilere, rakibine,çalıştırıcılarına ve seyircilere karşı da nazik ve saygılı olmalıdır.

İSTİSNAİ OYUN DURAKLAMALARI

Ralli esnasında ciddi bir sakatlanma meydana geldiğinde, hakem oyunu durdurmalı ve sağlık ekibinin oyun alanına girmesine izin vermelidir.Bu durumlarda tedavi süresini, baş hakem belirler. Oyuncunun maça devam edemeyeceği sakatlıklarda, hükmen yenik sayılır. Örnek Büyükler’de setleri 12-0 - 12-0 - 12-0 maçıda 3-0 kaybetmiş sayılır. Küçükler’de setleri 12-0 - 12-0 maçıda 2-0 kaybetmiş sayılır. 

ÇİFTLER HEMSBALL OYUN ÖZELLİKLERİ


ÇİFTLER HEMSBALL GİRİŞ
Oyunun amacı; Hemsball topunu, yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberinin içine, çembere çarptırtmadan göndererek rakip oyuncu ‘’oyuncuların’’ alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncu ‘’oyuncuların’’ aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyuncuların, topu rakip alana gönderirken ayak bastıkları tablalar dahil her türlü tutma hakları vardır.

Top, oyuna kura atışı yapılarak başlatılır. Kurayı kaybeden oyuncular servis atışını aralarında belirleyerek yapar. Servisi atan oyuncu topu çemberin içine atarak rakip alana gönderir. Sayı sistemi, topun çember içine değmesi, dışarı gitmesi veya bir oyuncunun hata yapmasına kadar devam eder. Sayı kazanan oyuncular servis atma hakkı kazanır.

OYUN ALANI VE ÖLÇÜLERİ
Oyun alanı, 4.15 m. x 2.10 m. ölçülerinde olan dikdörtgen, serbest, düz, pürüzsüz ve sert bir zeminden oluşmaktadır.  Alan, Hemsball sahası sınırlarına her yönden en az 2 m. uzakta olacak şekilde tesis edilmelidir. 

1.OYUN SAHASININ YÜZEYİ
Sahanın yüzeyi Hemsball topunu zıplatabilen düz, pürüzsüz ve sert bir zemin olmalıdır. Oyun parke yada sentetik zemin üzerinde oynanabilir.
2.OYUN ALANININ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER
Oyun alanını belirleyen tüm çizgiler 5 cm. genişliğindedir. Çizgiler, zeminin renklerinden farklı ve oyuncular ile hakemlerin net olarak görebileceği zıt renkte olmalıdır.
 


2-1 SINIR ÇİZGİLERİ
İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler 4.15 m. x 2.10 m.

     

3.HEMSBALL MALZEMELERİ

3-1 HEMSBALL TOPUNUN ÖZELLİKLERİ
 
Standart Hemsball topu 55 mm. (5.5 cm) çaplı dolu kauçuk top, ağırlık 95 gr +, - 5, Hemsball karakteristik özellikli dışarıya kabartmalıdır, iki eşit tarafta kabartma H harfi bulunmaktadır. Resmi topunun rengi turuncudur.

                                          ORJİNAL KAUÇUK HEMSBALL TOPU

                            

3-2 HEMSBALL ÇEMBERİNİN ÖZELLİKLERİ

Çap 30 cm., genişlik 18 mm. yükseklik 20 mm.’dir. Çemberde renk turkuazdır. (Gerek duyulursa tüm renkler kullanılabilir.) Hemsball çemberi tek parça olarak, dört eşit tarafında Hemsball karakteristik özellikli dışarıya kabartmalıdır.

                                   

                                                             Çap 30 cm. 

3-3 HEMSBALL HEDEF TAHTASI
 
Ölçüler, 34,5 x 34,5 cm. ölçülerinde bir karedir. Hemsball hedef tahtası, iki eşit tarafında Hemsball karakteristik özellikli içeriye doğru oyuktur. Hedef noktası kırmızı renkte 10 x 10 cm. ölçülerinde Hemsball etiketidir.


                               

                                                             34,5 x 34,5 cm.3-4 HEMSBALL AYAK BASMA TABLASI ÖZELLİKLERİ

Hemsball ayak basma alanı, 50 x 40 cm. ölçülerindedir.


     
        
                                                         50 x 40 cm.

3-5 ÇİFTLER HEMSBALL ALAN ŞERİDİ ÖZELLİKLERİ

Çiftler Hemsball’da alan şeridi tek çizgiden oluşur,ortada 1x10 cm.’ lik ayraç bulunmaktadır.

  

3-6 GÖRSELLER

     


4.ÇİFTLER HEMSBALL OYUN KURALLARI VE AÇIKLAMALARI

4-1 OYUNA NASIL BAŞLANIR ? 


Oyunculara karşılıklı ısınmaları için 5 dakikalık bir süre tanınır, süre bitiminde kura atışı ile hangi çiftin başlangıç atışı (servis) kullanacağı belirlenir, kurayı kaybeden çift servis atışı yapacak olan oyuncuyu kendi aralarında belirleyerek oyuna başlar.

4-2 SETLER

Kazanılmış 3 set üzerinden oynanır, her set 12 sayıdan oluşmaktadır. Sayılar 11-11 olursa set 13’e uzar ve 2 fark olana kadar devam eder. Her setten sonra yer değiştirilir. 1 set içerisinde, ralli durduğunda (top oyun dışına çıktığında) çift olan oyuncular kendi aralarında 1 kere yer değiştirme hakları vardır.(ÖRNEK ŞEKİL 1,2)

    
      Şekil 1                                                                               Şekil 2

4-3 SAYI


Top mutlaka çember içerisine değip sektikten sonra oyuncuların önünde bulunan 5 cm’lik alan çizgisini geçmek zorundadır. Oyuncular, alan çizgisini geçen topu yere düşürmeden ve ayak bastıkları alanlarından ayaklarını yer ile temas ettirmeden topu tutacaktır, (Oyuncular tek ayak tablada, tek ayak havada alanından çıkmadan topu tutabilir) tutamadığı takdirde rakip çifte bir sayı kazandırır.
Top çember içerisine değmez ise atan çift rakip çifte bir sayı kazandırır. 
Top orta zeminde bulunan çemberin herhangi bir yerine çarpar ise atan çift rakip çifte bir sayı kazandırır. 
Oyuncu topu hızlı bir şekilde çemberin içine atıp karşı oyuncuların elleri havaya kalkmış pozisyonda topu yakalayamıyorsa rakip çifte bir sayı kazandırır. (Çiftlerin boy mesafeleri ayrı ayrı baz alınır.)
Top çember içerisine değdikten sonra 5 cm’lik alan çizgisinin önüne veya çizgiye değer ise atan çift, rakip çifte bir sayı kazandırır.
Çemberi ayak ile düzeltmek kural ihlalidir düzelten oyuncu rakiplerine 1 sayı kazandırır.
Topa ayak ile vurmak kural ihlalidir vuran oyuncu rakiplerine 1 sayı kazandırır.
Oyuncular topu karşılarken elleri yer ile teması halinde rakip çifte 1 sayı kazandırır.
Çiftlerden biri servis kullanırken, diğer oyuncunun yer ile teması rakip çifte 1 sayı kazandırır. (El ve ayak yere teması.)
Çiftler servis kullanırken bir kere pas verme hakkına sahiptir, pas verirken topun yere düşmesi rakip çifte 1 sayı kazandırır.
Sayı kazanan çift, başlangıç atışı (servis) atma hakkına sahip olur.

                                              GEÇERLİ ATIŞLAR 

      

                                                       GEÇERSİZ ATIŞLAR   

                                                                                       
      


4-4 SERVİS 

Rakip oyuncu kendisine gelen topu yere düşürmeden, ayağını veya elini belirlenen alanın dışına değdirmeden tutar.
Oyun esnasında oyuncular 5 cm’lik alan çizgisini elleriyle uzanarak geçebilir topu yakalayabilir ve karşı tarafa atabilirler.
Servis atan oyuncu topu elinden düşürür ise sayı ve servis atma hakkı rakip çifte geçer.
Ralli ( Sayı Sistemi) esnasında topu elinde bulunduran oyuncu ’’oyuncular’’ 5 saniye içerisinde topu rakip çifte göndermek zorundadır, gönderemediği takdirde servis rakip çifte geçer.

4-5 GEÇERSİZ TUTUŞLAR VE ATIŞ GÖRSELLERİ

4-5.1 GEÇERSİZ TUTUŞLAR     
     ŞEKİL 1                                                                        ŞEKİL 2


                                       

                                                              ŞEKİL 3


ŞEKİL 1
 de görüldüğü gibi bu tutuş geçersizdir, oyuncu topu karşılarken ayak yer ile asla temas edemez.
ŞEKİL 2 de görüldüğü gibi bu tutuş geçersizdir, oyunculardan biri topu karşılarken diğer oyuncunun ayağı yer ile asla temas edemez.
ŞEKİL 3 de görüldüğü gibi bu tutuş geçersizdir, oyuncu topu karşılarken el yer ile asla temas edemez.


4-5.2 GEÇERSİZ ATIŞLAR

      

        ŞEKİL 1                                                                          ŞEKİL 2

ŞEKİL 1
 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Top çember içerisine değdikten sonra 5 cm ’lik alan çizgisini geçmek zorundadır.5 cm ’lik alan çizgisinin herhangi bir yerine temas halinde atış geçersizdir.
ŞEKİL 2 de görüldüğü gibi bu atış geçersizdir. Oyunculardan biri topu hızlı bir şekilde çemberin içine atıp karşı karşıdaki oyuncuların elleri havaya kalkmış pozisyonda topu yakalayamıyorlarsa atış geçersizdir.(Siyah çizgi boy sınırlarını belirtmektedir.)4-6 HEMSBALL AYAK BASMA TABLASI ( ALANI ) 

Alan içerisinde servis karşılarken, servis atarken Hemsball topunu tek ve çift elimizle tutabiliriz, aynı zamanda atabiliriz.
Topu vücudumuzda sektirtip tutabiliriz.
Top elimizden kayarak, ya da doğal olarak ( Rakip oyuncun servisinden geldiği zaman ki durumlar ) alan tablamızın içerisine düşerse bu topu tutma hakkımız vardır.
Çiftler, ayak basma tablasından birbirilerine pas verebilirler.(ŞEKİL 1)
Oyuncular istediği zaman alan tablasının içinde çömelerek oynayabilir.(ŞEKİL 2,3)
Oyuncular ralli esnasında alanının içerisinden çıkmamak şartı ile zıplayarak topu tutabilir.
Oyuncular ralli esnasında topu uzanabildiği her bölgeden tutabilir.
Oyuncular tek ayak üzerinde topu yakalayabilir ve atabilir.
Oyuncular alan tablasından ayak yere temas etmeden her yönden ayağını dışarıya çıkabilir.(ŞEKİL 4)
Oyuncular ralli esnasında topu rakip oyuncuların kendisini görebileceği sekilde atış yapabilir, arkası dönük atışlar yapamaz.
Oyuncular alan tablasının içerisinde dengesini kaybedip alan dışına çıkacağını fark ettiği anda atışını yapabilir, fakat atış yapıldıktan sonra top mutlaka rakip oyuncuların alanının içerisine düşmüş sayıya dönüşmüş olması gerekir. 
Çıplak ayakla Hemsball oynamak yasaktır.
Oyunculardan biri dengesini kaybettiğinde diğer oyuncunun tablasına basabilir ve atış yapabilir.(ŞEKİL 5)
Oyunculardan biri dengesini kaybettiğinde diğer oyuncu onu tutarak dengesini kurmasını sağlayabilir. (ŞEKİL 6)

                            
                                                               ŞEKİL 1


     

                          ŞEKİL 2                                                       ŞEKİL 3

                      
     

                         ŞEKİL 4                                                      ŞEKİL 5


                               

                                                                   ŞEKİL 6


 
Paylaş:


©2016 Hemsball Tüm Hakları Saklıdır. Yedinet

Choose from the demos we created for you.
You can customize side area from admin with any content.
or
User: demo Password: demo

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account

Dünkü Ziyaretçi: 0 | Bugünkü Ziyaretçi: 0